Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W przypadku przemocy nowelizacja przepisów przewiduje automatyczne zawieszenie władzy rodzicielskiej/prawa do kontaktu z dzieckiem/ zamieszkania dziecka u rodzica sprawcy przemocy, tak aby te prawa nie stanowiły możliwości do dalszego prześladowania ofiary.
Nowelizacja artykułu 378 Kodeksu cywilnego przewiduje, że władza rodzicielska lub sprawowanie władzy rodzicielskiej mogą zostać całkowicie odebrane decyzją wyroku karnego, w przypadku gdy ojciec i matka zostali skazani jako sprawcy, współsprawcy lub wspólnicy przestępstwa lub występku popełnionego przeciwko ich dziecku, jako współsprawcy lub wspólnicy w przestępstwie lub występku popełnionym przez ich dziecko, lub jako sprawcy, współsprawcy lub wspólnicy w przestępstwie lub występku popełnionego przeciwko drugiemu rodzicowi. Pozbawienie władzy rodzicielskiej ma zastosowanie do wstępnych innych niż ojciec i matka w zakresie władzy rodzicielskiej, która odnosi się w stosunku do ich zstępnych.
Poza tym, sąd automatycznie przyznaje dotychczasowe mieszkanie ofierze, a nie na wniosek jak dotychczas. Prawo przewiduje możliwość, że koszty utrzymania mieszkania pokrywane będą przez sprawcę przemocy.
Wzmocniony nakaz zbliżania się do ofiary, poprzez wyposażenie ofiary i sprawcy w urządzenia elektroniczne sygnalizujące obecność sprawcy w określonej odległości - wymagana zgoda 2 stron.
 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment